wall Medium

KTO ZABIŁ POLSKI KOMIKS. Finał

redakcja

Spotkanie z twórcami komiksu w Polsce podsumowujące 6-miesięczny cykl spotkań w Rondzie Sztuki, który był organizowany w 2011 roku. Udział wezmą znane postacie z polskiej sceny komiksowej. Ostatnim spotkaniem z cyklu „Kto zabił polski komiks” podsumujemy dotychczasowe tezy i wnioski, które wyniknęły przez rok obecności komiksowych dyskusji w Rondzie Sztuki. Zaproszeni goście w osobach Szymona Holcmana (wydawca), Sebastiana Frąckiewicza (krytyk) i Marka Turka (twórca) spróbują ustalić jak to z tym komiksem w Polsce jest, patrząc przez pryzmat wydarzeń z 2011 roku. A rok ten obfitował zarówno w ciekawe albumy, imprezy, czy wreszcie w nie zawsze pozytywne zainteresowanie (lub całkowity jego brak) opowieściami obrazkowymi innych środowisk i massmediów.

Goście spotkania:

Szymon Holcman – 1/3 wydawnictwa Kultura Gniewu, specjalizującego się w prezentowaniu polskiej publiczności komiksów z wysokiej półki zawsze w pierwszorzędnym standardzie edytorskim. Jak dotąd w Kulturze Gniewu opublikowano wiele albumów cieszących się uznaniem zarówno krytyki jak i czytelników. To dzięki temu edytorowi miłośnicy komiksu nad Wisłą mogli poznać prace takich twórców jak Daniel Clowes, Robert Crumb, Cyril Pedrosa, Gipi, czy Yoshihiro Tatsumi. Ponadto nakładem Kultury Gniewu ukazuje się wiele dzieł rodzimych autorów, które w niczym nie ustępują pozycjom zagranicznym. Szymon Holcman pełni m.in. funkcję redaktora, pracującego z autorami nadsyłanych dzieł.

Sebastian Frąckiewicz – Dziennikarz kulturalny, specjalizujący się w krytyce komiksowej. Publikował m.in. w „Polityce”, „Przekroju”, „Newsweeku”, „Arteonie”, „Lampie”, „Tygodniku Powszechnym”. Obecnie prowadzi blog „Outline” na portalu internetowym „Polityki”(http://komiks.blog.polityka.pl/), gdzie zamieszcza teksty dotyczące komiksów i sztuk im pokrewnych. Jest jednym z pomysłodawców akcji „Komiks Bękartem Kultury”. Okazjonalnie pisze scenariusze komiksowe - współpracuje z rysownikiem Pawłem Zychem.

Marek Turek - W 2011 roku ten gliwicki artysta obchodził piętnastolecie twórczości. Jego prace pojawiały się w licznych magazynach, antologiach, prasie codziennej i podziemnej w kraju i za granicą (np. „Warburger”, „AQQ”, „ZINIOL”, „Attic Wit”, „Opowieści Tramwajowe”, „Sceny z życia murarza”). Autor opublikował także dziewięć docenionych zarówno przez krytykę jak i komiksową publiczność albumów komiksowych: cykl „Sothis” na który składają się albumy: „Sukkub” i „Ziemia”; tetralogię „Fastnachtpiel”, którą tworzą: „Koniec początku”, „Zadziwiający Pan Burmistrz”, „Bezsensowny Styks” oraz „Infinitum”; antologię krótkich komiksów „Międzyczas”; powieść graficzną pozbawioną słów „Bajabongo” oraz rysunkowy słownik angielsko-włoski wydany przez edytora z Italii – de Falco.

/na podstawie materiałów Ronda Sztuki/

Magazyn BEDRIFT objął spotkanie patronatem medialnym - 31 marca (sobota) godzina 16.00, Galeria Rondo Sztuki.

Rondo Sztuki to instytucja kulturalna na Śląsku, która działa od 2007 roku jako jednostka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W tym roku, (dokładnie 29 marca) będzie obchodzić swoje 5 urodziny. Celem Ronda Sztuki jest prezentowanie różnorodnych odmian sztuki: malarstwa, grafiki, ilustracji książkowej, fotografii, dizajnu czy instalacji multimedialnych, ale nie tylko – instytucja zajmuje się organizacją spotkań literackich „Poczytalność” (Rondo Literatury), koncertów (Rondo Muzyki), warsztatów i konferencji (Rondo Nauki) oraz spotkań fotograficznych „Poza kadrem” (Rondo Fotografii).

Więcej: www.rondosztuki.pl