Ireneusz Walczak W obronie ol. p. 2009 100x100cm

"My house is my language" Ireneusza Walczaka

redakcja

Ireneusz Walczak jest znanym i cenionym malarzem oraz grafikiem. Uczestniczył w wielu prestiżowych pokazach oraz wystawach typu biennale, gdzie często był nagradzany. Przygotowywana dla katowickiego Ronda Sztuki wystawa pt. „My house is my Language” jest rozwinięciem i jednocześnie sumą jego wcześniejszych poszukiwań. Przed niespełna dwoma laty zarys tego projektu był pokazywany w warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. Tym razem artysta pokaże już niezwykle reprezentatywny cykl prac oraz wątków, które odwołują się do problematyki szeroko i wąsko postrzeganej tożsamości, pamięci, identyfikacji z językiem oraz współczesną kulturą. Prace Ireneusza Walczaka są niezwykle piękną, a jednocześnie interesującą próbą uniwersalizacji tego, co lokalne i jednostkowe. Stąd też artysta m.in. interpretuje śląskość we wszystkich jej odmianach – dotyka ziemi, człowieka, duchowości. Najczęściej przywołuje on i rekonstruuje spotkania różnych języków, słowników, historii; w tym też celu odtwarza nie tylko swój dom, ale ważne i rozpoznawalne miejsca w krajobrazie czy lokalnej historii – kopalnie, przestrzenie wypoczynku, miejsca kaźni. Tworzy ich plany, szuka powiązań, uaktywnia „białe plamy”. Znakowym i estetycznym rezultatem tych zabiegów staje się językowy i obrazowy melanż. Ale równie dobrze można analizować najnowsze prace artysty pod kątem zobrazowanych w nich emocji i sentymentów biograficznych czy historycznych. Zresztą pojawiające się w obrazach Walczaka narracje i (jej domyślni) narratorzy dowodzą, że przeszłość (postrzegana jako historia) to dyskurs kumulatywnie w nas obecny. /Roman Lewandowski/

Ireneusz Walczak (ur. 1961) ukończył Wydział Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, oddział w Katowicach (dyplom w 1988). Wystawiał w wielu prestiżowych galeriach w kraju i za granicą, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i problemowych. Laureat kilku ważnych nagród artystycznych, m.in. Grand Prix I Światowego Triennale Małych Form Graficznych w Chamalieres (Francja), Grand Prix Konkursu Malarskiego im. Rafała Pomorskiego, Grand Prix „Bielskiej Jesieni”, Nagrody Konsula Austrii Międzynarodowego Biennale Grafiki „Wobec wartości”. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki Fundacji The Pollock-Krasner. Jest profesorem katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje w Siemianowicach Śląskich.

Wystawa była czynna od 9 do 30 marca 2012 r. Magazyn BEDRIFT objął wystawę, zorganizowaną w ramach obchodów 5-lecia katowickiego RONDA SZTUKI, patronatem medialnym.

Rondo Sztuki to instytucja kulturalna na Śląsku, która działa od 2007 roku jako jednostka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W tym roku, (dokładnie 29 marca) będzie obchodzić swoje 5 urodziny. Celem Ronda Sztuki jest prezentowanie różnorodnych odmian sztuki: malarstwa, grafiki, ilustracji książkowej, fotografii, dizajnu czy instalacji multimedialnych, ale nie tylko – instytucja zajmuje się organizacją spotkań literackich „Poczytalność” (Rondo Literatury), koncertów (Rondo Muzyki), warsztatów i konferencji (Rondo Nauki) oraz spotkań fotograficznych „Poza kadrem” (Rondo Fotografii).

Więcej: www.rondosztuki.pl