Jedzenie w sztuce

Sztuka jedzenia. Jedzenie w sztuce.

„Śniadanie ma znaczenie przełomowe w porządku dnia. Zjedzenie śniadania jest zgodą na wejście w świat realny, na rutynę codzienności, na porzucenie przyjemności snu. Swego rodzaju komunią, która jedna nas z zasadą realności. Daje ono nam energię do codziennych obowiązków.

W sferze sztuki takim przełomem była twórczość Édouarda Maneta, która stanowiła ożywczy impuls dla rodzącego się modernizmu. Jednym z bardziej znanych dzieł w sztuce światowej jest „Śniadanie na trawie”, namalowane przez niego w 1863 roku. To obraz, który wstrząsnął „światem sztuki”. Nie chodziło oczywiście o rewolucję na talerzu, ale o umieszczenie na płótnie nagiej kobiety, bez wyraźnego usprawiedliwiania tej nagości tematem mitologicznym czy religijnym. Jej nagość potęgowana jest obecnością kompletnie ubranych dwóch młodych dandysów...”

dr Dorota Koczanowicz, fragment tekstu zapowiadającego spotkanie dedykowane obrazowi Édouarda Maneta w Galerii Secesja w Gliwicach (BEDRIFT, marzec 2012)

Wykład o psychoanalitycznej interpretacji „Śniadania na trawie” połączony z późnym śniadaniem odbył się 19 maja o 12.30.

8 marca 2012 r. o godz. 18.30 odbył się wykład inaugurujący cykl wykładów o sztuce w Galerii Secesja pod tytułem „Sztuka, kobiety i kuchnia”.

Dorota Koczanowicz - doktor nauk o sztuce, autorka książki i artykułów dotyczących zagadnień estetycznych, sztuki i kultury współczesnej. Jej obszar zainteresowań mieści się na styku sztuki i życia. Obecnie pracuje nad książką pt. „Sztuka od kuchni. Jedzenie w praktykach artystycznych i kulturze współczesnej”. Z równie wielka pasją jak sztuką współczesną zajmuje się również sztuką kulinarną.

 

 


Galeria - Restauracja SECESJA

Gliwice ul. Górnych Wałów 30

Gliwice ul. Grodowa 5

tel. 32 332 18 51

restauracja@secesja.gliwice.pl

www.restauracjasecesja.pl